אורטל שמלץ ניהול ידע

Font Size

SCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות
   
מעברים כרמל-מנשה
מ.א. מנשה - מ.א. חוף הכרמל


Font Size

SCREEN

Profile

Cpanel
מנהל

מנהל

22 ספטמבר 2014 In חדשות 0 תגובה

ב- 10/11 נפתח מחזור נוסף של קורס "מודיעין תחרותי" באיגוד לשכות המסחר.

22 ספטמבר 2014 In חדשות 0 תגובה

ב-27/10 התקיימה הועידה השנתית לניהול הידע, בה העברנו הרצאה בנושא  אפיון צורכי ידע

 

עולם העסקים מאופיין בתחרות עולמית גוברת ובאמצעים טכנולוגיים המאפשרים זרימה ונגישות למידע. ארגון המעוניין להיות בחזית המקצועית ולהתמודד עם ההשתנות המהירה של השוק חייב שתהיה לו היכולת: לאסוף מידע, לנתח אותו ואת המשמעויות הארגוניות שלו ולקבל      

החלטות, המבוססות על מידע וידע.

אנשי המקצוע העוסקים בתחום זה הם המידענים ואנשי המודיעין התחרותי. לתחום זה מונחים רבים: מודיעין תחרותי, מודיעין עסקי וכן מידענות עסקית.

 

בשונה מניהול הידע, המודיעין התחרותי מתמקד באיסוף מידע הקיים מחוץ לארגון ושימוש בו לצורך קבלת החלטות במגוון תחומים: שיווק, פיתוח עסקי, גיוס כוח אדם, פיתוח וחדשנות במוצרים ושירותים, הכרת השוק והשתנותו, הכרת המתחרים הקיימים והפוטנציאליים ועוד.

 

תהליך העבודה כולל מספר שלבים אותם יש לבצע במיומנויות רבה, ועל אף שישנה אוריינות גבוהה מאד לרוב האנשים, נדרשת מקצועיות רבה. המציאות מוכיחה כי ביצוע התהליך ע"י מומחים בתחום חוסך הרבה מאד זמן, כסף ומביא לתוצאות אפקטיביות יותר.

  

תהליך העבודה

  • אפיון צורכי הידע – בשלב זה יש להבין את הנושאים, סוגי המידע ובעיקר את השימוש שיעשה במידע. הבנה זו תהווה בסיס להגדרת אופן החיפוש וכן לסינון ובחירת המידע הרלוונטי ביותר.
  • אסטרטגיית חיפוש – צורכי המידע יתורגמו לאסטרטגיית חיפוש המידע המתמקדת בהגדרת שיטת החיפוש, מקורות המידע, כלי החיפוש, השפה והמונחים בהם נשתמש.
  • איתור וסינון המידע – בשלב זה מתבצעת עבודה האיסוף הלכה למעשה. אחד האתגרים בעבודת המידען היא ההחלטה איזה מידע הינו בעל ערך ומה מהווה "רעש" רקע עליו יש לוותר. לכן, בשלב זה יתבצע סינון של המידע במהלך החיפוש וגם לאחריו. מידע שאינו רלוונטי לצרכים שהוגדרו בשלב הראשון.
  • עיבוד וארגון המידע – תפקיד המידען העסקי אינו מסתכם באיתור המידע והעברתו ללקוח. שלב הכרחי הוא עיבוד המידע לכדי תובנות ומסקנות בעלות ערך ללקוח. היכולת לעשות שימוש במידע נובעת לא מעט מהאופן בו המידע מאורגן ומוצג. בעידן בו ישנה הצפה גדולה של מידע בקרב עובדים ומנהלים יש להציג את המידע באופן בהיר ותמציתי. שימוש באינפוגרפיקה מהווה אחד מהפתרון הפופולאריים כיום.
  • נגישות למידע – האתגר הגדול ביותר הוא כיצד מנגישים את המידע למקבלי ההחלטות בעיתוי רלוונטי ומשפיע. הערכת האפקטיביות של המודיעין התחרותי היא בהטמעה של המידע בשגרת הפעילות הארגונית, לשם כך יש לעשות שימוש במתודולוגיות של ניהול הידע העוסקות בזרימת מידע והנגשתו בתוך הארגון.