אורטל שמלץ ניהול ידע

Font Size

SCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות
   
מעברים כרמל-מנשה
מ.א. מנשה - מ.א. חוף הכרמל


Font Size

SCREEN

Profile

Cpanel
רביעי, 19 אוגוסט 2009 00:00

תהליך העבודה להקמת מערכת מידע

By 
Rate this item
(0 votes)

תהליך העבודה להקמת מערכת מידע, בין אם מדובר ברכישת מערכת ובין אם מדובר בפיתוח ייעודי, כולל 8 שלבים מרכזיים. הקפדה על ביצוע כל השלבים, יגדיל בצורה משמעותית את סיכויי ההצלחה של התכנית לבניית מערכת שתתמוך היטב בצרכי הארגון, ויבטיח את צמצום הסיכונים הכרוכים בתהליך זה.

 

שלבי ההקמה הם:

1. ייזום - שלב ראשוני בו מועלית דרישה בסיסית למערכת חדשה, או שינוי משמעותי במערכת מידע קיימת. בשלב זה יש לתת דגש על הצרכים השונים של בעלי תפקידים בארגון שעתידים להשתמש במערכת. מטרת שלב זה, היא קביעת מסגרת העבודה, מטרותיה, הטכנולוגיה הנדרשת, הערכה תקציבית ועוד. אישור תהליך הייזום על-ידי הגורמים המוסמכים בארגון מהווה הרשאה להתחיל בפרויקט.

 

2.אפיון מערכת – זהו שלב תכנון הפתרון, בהתאם לצרכי הארגון ולמסגרת שנקבעה בשלב הייזום. בשלב זה מוגדרת מהות המערכת הנדרשת ונבנית תכנית מסודרת, שתהווה את הבסיס לכל תהליך הפיתוח, העבודה ובחירת המוצרים והספקים.  שלב זה הינו קריטי להצלחת התהליך והוא מורכב, מרכזי ודורש משאבי ייעוץ מקצועי וזמן של אנשי המפתח בארגון.

 

3.עיצוב ובניה – בשלב זה מקבלת המערכת את צורתה הסופית ונבנית הלכה למעשה. יש לבצע בקרה על תאימות המערכת לדרישות ולתכנון, כפי שהוגדרו במסמך האפיון.

 

4.בדיקות  – הבדיקות מתבצעות לאורך כל עבודת ההקמה של המערכת, ולא רק בשלב הבדיקה. הבדיקות עוסקות בכלל היבטי המערכת, לדוגמא: מימוש כלל הדרישות במערכת עצמה, איתור תקלות ובאגים וכד'.

 

5.התקנה והרצה – בשלב זה מותקנת המערכת אצל הלקוח (התקנה טכנית, בדיקת תהליכי העבודה, הדרכת המשתמשים וכן הלאה), ומתבצעות בדיקות התקנה. הרצת המערכת כוללת תפעול ותחזוקה שוטפת, תוך  הקפדה ובקרה מוגברת.

 

6.הטמעה - תהליך הטמעת מערכת מידע בארגון, הוא תהליך של שינוי ארגוני. המערכת החדשה עשויה לשנות את  תהליכי העבודה, את אופן הטיפול במידע, את האינטראקציה בין העובד לאותה המערכת, בין עובד לעובד ובין חלקים שונים בארגון. אחד התנאים המרכזיים להטמעת מערכת, הוא הכנת הארגון לשינוי המיועד באמצעות הדרכה, טיפול בהתנגדויות העלולותלהתעורר מפעולה זו. מערכת טובה ככל שתהיה, לא תוטמע בארגון כל עוד אין בו תרבות ארגונית המעודדת למידה וחדשנות. לכן במקביל לתהליך העבודה לאפיון ופיתוח המערכת, יש צורך בקיום תהליכים הקשורים לביסוס התרבות הארגונית,  אשר יתמכו את הטמעתה בארגון.

 

7.תפעול ותחזוקה – בשלב זה, מופעלת המערכת באופן שוטף בארגון ומשתלבת בתהליכי העבודה השגרתיים שלו. יש צורך לתחזק את המערכת ולוודא ששינויים שנעשים בה לאורך זמן, לא יהפכו אותה למסורבלת, אלא ישמרו על מבנה פשוט ונוח יחסית. במרבית הארגונים חלים שינויים והתפתחויות לאורך הזמן, ושינויים אלה יחייבו ברוב המקרים התאמות ושינויים במערכת המידע.

 

8.הערכה – ביצוע בדיקות במערכת לשם איתור תקלות, בעיות, הפקת לקחים מהתהליך  ומאיכות התוצר הסופי . למידה זו תשמש בהמשך ניהול הפרויקט ובמימוש פרויקטים נוספים.

Read 7741 times Last modified on שלישי, 30 ספטמבר 2014 06:59

כתוב תגובה

נא לוודא שכל שדות החובה * מלאים, קוד HTML אינו מורשה מסיבות אבטחה